Sağlık Turizmi ve Geleceği

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan covid-19 salgınından dolayı herkesin hayatı alt üst olmuş durumda. Bir yandan sosyal izolasyona dikkat edilerek evden çalışmalar yapılıyor diğer yandan faaliyet gösterdiğiniz iş kolu üzerinde ileriye dönük planlamalar yapılmaya devam ediliyor. İnsan hayatının ve dolayısıyla sağlığının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteren bu hastalık sağlık hizmetlerine yönelik var olan bakış açısını da önemli ölçüde değiştirmiş durumda.

İnsanların sağlıklarına gösterdiği özenin arttığı, sağlık hizmetlerinin daha rekabetçi duruma geldiği ve maliyet farklarının ana unsur olarak görüldüğü dünyamızda özellikle bazı sağlık hizmetlerinin (saç ekimi, plastik cerrahi, yaşlı bakım, obezite, diş tedavisi, medikal ve onlolojik cerrahi vb.) talep artışının devam edeceği önemli sağlık kuruluşları tarafından öngörülmektedir. Nitekim faaliyette bulunulan sağlık sektörünün geleceği de şimdiden şekillenmeye başladı. Gerek gelişmiş ülkelerin gerekse gelişmekte olan ülkelerin kaliteli, görece daha uygun, bekleme süresi kısa olan ülkelerdeki sağlık hizmetlerine yöneleceği ülkemizin de gerek bu salgınla mücadele başarısı gerekse kaliteli ve daha az maliyet içeren sağlık hizmetleri göz önünde bulundurulduğunda bu sınıfta değerlendirileceği ve ilerleyen dönemde artan oranda talep göreceği aşikardır. Bu kapsamda vereceğimiz hizmete yönelik hastanın bulunmasından taburcu edilmesi aşamasına kadar tüm detaylarıyla bir planlama içerisinde olmamız kaçınılmazdır.

Takdir edersiniz ki ulaşılması gereken her hasta için bazı maliyetlere katlanmanız gerekecektir. Bu kapsamda gerek reklam ve tanıtım, gerek ön tanı merkezi giderleri gerekse akredite olmak için bazı belgelendirme harcamalarında bulunmanız gerekebilecektir. Yapacağınız tüm harcamaların öz kaynağınız ya da alacağınız kredi vb. borçlanmalarla karşılanması da pek de akılcı bir çözüm olarak görünmemektedir, nitekim bu harcamaları tek başına şirketinizin üstlenmesi diğer ekonomik aktivitelerinizin daha yavaş seyretmesine neden olacaktır. Peki ne yapmalıyız derseniz? Burada devreye sokmanız gereken en akılcı çözüm T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen sağlık turizmi teşviklerinden faydalanmanız olacaktır. Bu desteklerden faydalanarak hem şirketinizin ilgili harcama kalemlerindeki maliyetlerini azaltacak, hem ülke içerisindeki istihdama katkıda bulunacak hem de ülkemize turizm geliri sağlamış olacaksınız.

Globalleşen dünyada gelirleri artırmak kadar giderleri azaltmak ta ayakta kalmanın ana koşullarından birisidir. Siz de yarışta kalmak istiyorsanız akılcı çözümler üretmek ve buna ilişkin projeksiyonlar sunmaya şimdiden başlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir