ÜCRETSİZ İZİN ÖDENEĞİ

Kovid-19 salgını hem sosyal hem de ekonomik olarak tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de olumsuz etkiledi. Ekonomik açıdan işçi ve iş verenlerin bu olumsuz ortamdan en alt düzeyde etkilenmesi için hükümet tarafından bir dizi tedbirler alındı. Bu kapsam iş verenler 3 ay süre ile personelini işten çıkaramayacak. İş verenlerin maliyet yönetimi açısından işçileri işten çıkaramaması iş verenlere yük getirmesini önlemek amacıyla ücretsiz izin maaş desteği ödeneği uygulaması getirildi. Bu kapsamda 3 ay süre ile asgari ücretin yüzde 40’ı kadarı yani günlük 39.24 TL, aylık ise 1.177 TL ücret desteği verilecek. Damga vergisi kesintsinden sonra işçiye nette aylık 1.168 TL ödenecektir.

 

Ücretsiz İzin Ödeneğine Kimler Başvurabilir?

Kısa çalışma ödeneği başvuru koşullarını sağlayamayan veya kısa çalışma ödeneği başvuruları reddedilen çalışanlar için ücretsiz izin ödeneğine başvurulunabilir. Bu ödenekten faydalanmak için çalışanların ücret almaksızın izne çıkarılmış olması gerekmekte.

 

Ücretsiz İzin Ödeneğine Nasıl Başvurulur?

Ücretsiz izin ödeneğine çok kolay bir şekilde başvurulunabilir. SGK’nın https://uyg.sgk.gov.tr/Isveren linki üzerinden iş yeri bilgileri girildikten sonra sistemde yer alan “Covid-19 Ücretsiz İzin Ekranı” seçilerek, ücretsiz izne çıkarılan personelin kimlik bilgileri, telefon numarası, IBAN numarası ve personelin ücretsiz izin gün sayısı girilerek başvuru yapılabilir. Her ay için söz konusu başvuruların tekrarlanması gerekmekte. Başvurular yapıldıktan sonra aynı ekrandan başvuru durumu takip edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir