YENİLENEBİLİR ENERJİ DIŞ YATIRIMLARINDA TÜRKİYE’NİN YERİ VE AB HORİZON 2020 HİBE PROGRAMI FIRSATI

fDi Markets verilerine göre yenilenebilir enerji alanında 2016 – 2019 yılları aralığında Avrupa ülkelerinde en fazla dış yatırım alan ülkeler sıralamasında Türkiye 19 projeyle 7. Sırada yer almıştır. Her ne kadar söz konusu sıralamada proje sayısı bakımından üst sıralarda yer alsak da, toplam dış yatırım miktarının nüfusa oranına bakıldığında Türkiye ancak 18. sırada yer bulabilmiştir. Bu tablo, yenilenebilir enerji alanında daha kat edilecek çok mesafe olduğunu göstermektedir.

Bu noktada, her ne kadar yenilenebilir enerji alanındaki projeler yüksek maliyet gerektirse de, proje sahipleri maliyetleri karşılayabilmek için mutlaka yatırımcı bulmak zorunda olmadıklarını, Avrupa Birliği’nden Horizon 2020 programı kapsamında hibe desteği alabileceklerini bilmelidir.

Kobi statüsündeki firmalar özellikle yenilenebilir enerji ve yazılım alanındaki fikirlerini, Avrupa Birliği Horizon 2020 programında belirlenen formatta projelendirmeleri durumunda, 2 yıllık bir süreçte 2,5 milyon Euro değerinde hibeden faydalanabilir.

Avrupa Birliği Horizon 2020 programı kapsamında Türkiye’den toplam 882 katılımcıya 188 milyon Euro destek sağlanmıştır. Söz konusu destek kapsamında ülke sıralamasına bakıldığında Türkiye Lüksemburg’un üstünde 25. Sırada yer almakta olup, mevcut genç nüfusu ve potansiyelinin oldukça gerisindedir. Dolayısıyla, gelecek vadeden iş fikirleri, doğru şekilde projelendirilir; maliyet, hedef ve fayda unsurları projeye doğru şekilde yansıtılırsa, Avrupa Birliği hibe programlarından 2,5 milyon Euro’ya kadar destek bulmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir